Product Code: FG-60/2.KT.160
Barcode Number: 88816626244
Brand: Fuel Guard
Manufacturer: Eren Teknik Otomotiv A.Ş.
Country of Manufacture: Türkei
Product Type: Fuel Security Lock
Body Material: Alloyed Aluminum Material
Inlet Diameter: 43 mm
Product Length: 170 mm
Strainer Structure: Horizontally perforated strainer 100 mm long and 8 mm thick + spherical dome base
Fuel Flow Capacity: 100 L/min
Sealing: Diesel-resistant nitrile gasket (NBR)
Ventilation: Vented air discharge and pressure balancing system
Mounting System: Claw-type structure + 3 mm Allen set screw + locking protective flange
Compatibility: 60 mm standard fuel tank necks
Durability: Impact- and corrosion-resistant, heavy-duty class
Installation: Easy and fast - no drilling, cutting, or welding required
Warranty: 10-year Fuel Guard global warranty against corrosion, wear, and rust
Product Code
FG-60/2.KT.160
Barcode Number
Brand
Fuel Guard
Manufacturer
Eren Teknik Otomotiv A.Ş.
Product Code
FG-60/2.KT.160
Barcode Number
Brand
Fuel Guard
Manufacturer
Eren Teknik Otomotiv A.Ş.
Country of Manufacture
Türkei
Product Type
Fuel Security Lock
Body Material
Alloyed Aluminum Material
Inlet Diameter
43 mm
Product Length
170 mm
Strainer Structure
Horizontally perforated strainer 100 mm long and 8 mm thick + spherical dome base
Fuel Flow Capacity
100 L/min
Sealing
Diesel-resistant nitrile gasket (NBR)
Ventilation
Vented air discharge and pressure balancing system
Mounting System
Claw-type structure + 3 mm Allen set screw + locking protective flange
Compatibility
60 mm standard fuel tank necks